Jak powstaje olej rzepakowy | sztukajedzenia.pl

Jak powstaje olej rzepakowy?

Olej rzepakowy, jak każdy produkt dostępny w sklepie, musi przebyć pewną drogę do naszej kuchni. Jak wygląda droga ziarenka rzepaku do butelki? Od początku lat 90. uprawiane są w Polsce wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone. Są to odmiany pozbawione szkodliwego kwasu erukowego, wyłącznie naturalną metodą krzyżowania odmian (w Europie obowiązuje zakaz uprawy rzepaku GMO, dlatego możemy być spokojni o pochodzenie oleju rzepakowego).



Gdy ziarno wyda plon, a żółte pole rzepaku zamieni się w letni krajobraz, przychodzi czas na żniwa i koszenie rzepaku. W lipcu łuszczyny są pełne nasion z chroniącą ich zawartość czarną okrywą. Olej rzepakowy uzyskuje się na drodze tłoczenia lub dwustopniowo poprzez tłoczenie i ekstrakcję. Z pełnych tłuszczu jasnych nasion oddziela się czarną okrywę i wydobywa olej. Otrzymane oleje surowe wymagają oczyszczenia, czyli rafinacji. Rafinacja oleju rzepakowego obejmuje zespół procesów, których stosowanie ma na celu usunięcie lub maksymalne zmniejszenie stężenia substancji niekorzystnych pod względem jakościowym i zdrowotnym. W wyniku procesu rafinacji olej rzepakowy pozbawiony zostaje szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogły się pojawić w rzepaku na etapie jego uprawy np.: ołowiu, arsenu, kadmu, czy innych pozostałości. Prawidłowo oczyszczony rafinowany olej rzepakowy jest neutralny w smaku i zapachu oraz charakteryzuje się bardzo jasną barwą. Taki olej idealne nadaje się do smażenia - jest odporny na zmiany temperatury ponieważ ma wysoki punkt dymienia – ok. 242 °C1, z kolei ten tłoczony na zimno świetnie sprawdzi się przy surówkach lub jako baza dressingu do sałatek.

Po więcej ciekawych informacji o oleju rzepakowym zapraszamy na
www.pokochajolejrzepakowy.eu
https://www.facebook.com/olejrzepakowy/

Znajdziesz nas w następujących miastach

catering dietetyczny we Wrocławiu catering dietetyczny w Warszawie catering dietetyczny polecamy catering dietetyczny opinie Wszytkie prawa zastrzeżone. Copyright 2013r. Sztuka Jedzenia ©. sztukajedzenia.pl
Projekt i wykonanie: bluestudio.pl