Olej rzepakowy - nasz rodzimy skarb | sztukajedzenia.pl


Olej rzepakowy to nasz rodzimy skarb.

W dobie panujących diet, spotykamy się z częstym ograniczeniem wielu produktów spożywczych, a lekarze lub dietetycy nie raz ostrzegają nas przed spożywaniem tłuszczów, ale czy rzeczywiście jest on taki zły jak go malują?
Podstawową funkcją tłuszczów w organizmie jest:

dostarczenie skoncentrowanej formy energii,

utrzymanie narządów wewnętrznych w stabilnej pozycji,

dostarczenie skoncentrowanej formy energii,


Biorą one udział we wchłanianiu i transporcie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K oraz stanowią budulec błon komórkowych i hormonów.

Zaleca się jednak ograniczenie spożycia tłuszczów do 30- 35% całkowitej energii pożywienia, ponieważ spożywanie ich w nadmiarze sprzyja chorobom układu krążenia i nadwadze. Warto zatem zauważyć, że nie sam tłuszcz jest problemem naszej cywilizacji, ale odpowiednia jego ilość i rodzaj.

Bardzo dobrej jakości surowcem do produkcji tłuszczu jest rzepak, nazywany również „oliwką północy”. Produkowany z niego olej rzepakowy ma najodpowiedniejszy skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych. Zawiera najmniej z punktu widzenia zdrowotnego niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych (zawartość dwukrotnie niższa niż w oliwie z oliwek czy oleju słonecznikowym). Znajdziemy w nim także najwięcej, po oleju lnianym, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 deficytowych w naszej diecie , (najbardziej cenna, obok rodziny omega-6 również należącej do NNKT, grupa kwasów tłuszczowych, organizm ludzki ich nie wytwarza i muszą być dostarczane z pożywieniem, są niezbędne dla właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu (kwas ALA ).

Kwas ALA zawarty m.in. w oleju rzepakowym wpływa na rozwój komórek nerwowych i mózgu, jest potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Olej rzepakowy może być używany w diecie kobiet ciężarnych i małych dzieci. Ponadto zawiera sterole roślinne, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. W jego składzie możemy także wyróżnić prowitaminę A.

Przedstawione fakty stanowią o ważnej roli tłuszczów w naszej diecie. A ta odpowiednio zbilansowana pozwoli nam lepiej dbać o nasz organizm.
www.pokochajolejrzepakowy.eu
FB: Miej więcej oleju w głowie

Opracowała: Sylwia Szeleźnik, dietetyk









Znajdziesz nas w następujących miastach

Dieta we Wrocławiu Dietetyczne jedzenie Warszawa Dietetyczne jedzenie Dietetyczne posiłki Wszytkie prawa zastrzeżone. Copyright 2013r. Sztuka Jedzenia ©. sztukajedzenia.pl
Projekt i wykonanie: bluestudio.pl